E-sport jest młodą ale intensywnie rozwijającą się formą aktywności. Nic więc dziwnego, że pojawiają się pytania czy może on stać się równorzędnym pełnoprawnym sportem i czy można z jego pomocą dbać też o zdrowie. Choć wydawało by się, że tak, to nie jest to takie oczywiste. Jednym z miejsce, gdzie możemy znaleźć najlepsze gry e-sportowe, są kasyna internetowe bez depozytu. Możemy tutaj korzystać z rozgrywek e-sportowych, a przy okazji zgarniać darmowe bonusy, które oferują grę na pieniądze na tysiącach automatów online.

E-sport na ekranie a dbanie o kondycję

E-sport co do zasady jest przeniesieniem i odzwierciedleniem różnych dyscyplin sportowych na ekranie komputera. Rywalizacja sportowa w tym przypadku odbywa się wirtualnie, choć obowiązują reguły i zasady bliźniaczo podobne do tych w odpowiedniej tradycyjnej dyscyplinie sportowej. Zasadnicza różnica polega na tym, że o ile w tradycyjnym sporcie używamy wszystkich lub wybranych partii mięśni o tyle przy e-sporcie większość wysiłku przejmują mięśnie rąk oraz dłoni operujące klawiaturą, myszą, joystickiem lub innego rodzaju urządzeniem peryferyjnym podłączonym do naszego komputera, a za pomocą którego sterujemy postacią w grze e-sportowej. Inne mięśnie nie są w tym przypadku bezpośrednio angażowane w rozgrywce. Przez cały czas siedzimy w fotelu i gdy mięśnie rąk, nadgarstków oraz dłoni pracują reszta nie jest aktywna.

Biegi i wyścigi rowerowe w VR a dbanie o zdrowie

Wyjątkiem od tej reguły może być sytuacja, kiedy podczas gry używany pedałów nożnych jako dodatkowej formy sterowania komputerową postacią. Większej liczby mięśni będziemy używać także w sytuacji kiedy trenujemy na stacjonarnym rowerku lub bieżni a te podłączone są z komputerem i siecią. Gdy jednocześnie robi to większa grupa osób połączona ze sobą za pomocą łącza internetowego wówczas taką formę można teoretycznie nazwać odpowiednio e-biegiem lub e-wyścigiem rowerowym. Dziś możliwe jest zaprzęgnięcie do tego rzeczywistości wirtualnej. Jeśli każdy z biegających w ten sposób w domu i połączonych ze sobą sieciowo użytkowników będzie dodatkowo korzystał ze specjalnych okularów lub hełmu z goglami VR wówczas taki wyścig lub bieg w rzeczywistości wirtualnej nabierze realizmu. Pod względem pracy mięśni niczym nie będzie się to wówczas różnić od tradycyjnego biegu lub jazdy na rowerze. Wówczas zaangażowane będą te same mięśnie co w tradycyjnej formie w związku z czym nasza kondycja również na tym zyska co przełoży się na ogólny stan zdrowia.

Biegi na bieżni i jazda na rowerku stacjonarnym w przypadku gdy ćwiczymy z wykorzystaniem sprzętu komputerowego i połączeni poprzez sieć z innymi sportowcami można bez wątpienia określić mianem e-sportu, choć jest on nieco inny niż gry, w których operujemy wirtualną postacią na ekranie komputera. Formy te są zdecydowanie bardziej zbliżone do formy tradycyjnej pozwalają więc w większym stopniu dbać o zdrowie i całościową kondycję.

Gry e-sportowe – nie tylko pozytywy

W przypadku gier e-sportowych nie pracujemy nad wszystkimi partiami ciała więc trudno mówić wtedy o pozytywnym wpływie na zdrowie. Wręcz przeciwnie, jeśli siedzimy zbyt długo w fotelu przed ekranem grając nawet w najbardziej ambitne gry z kategorii e-sport, to może się to odbić niekorzystnie na zdrowiu o ile nie połączymy tego z jakąś forma ćwiczeń fizycznych, np. w ramach przerwy między partiami gry. Zbyt długie przesiadywanie przed ekranem w fotelu może się niekorzystnie odbić na zdrowiu i stanie innych partii ciała. Nie mówiąc już w tym, że wpatrywanie się godzinami w ekran może pogorszyć stan naszych oczu, a tego byśmy nie chcieli.

Regularny trening kluczem do sukcesu

Treningi e-sportowe rządzą się swoimi prawami. Jedne są analogiczne jak w przypadku sportu tradycyjnego, inne zaś są właściwe tylko tej formie aktywności. Obie wersje wymagają określonej regularności i systematyczności ćwiczeń w celu osiągnięcia zadowalających efektów. W obu przypadkach należy wyrobić w sobie pewien reżim i się do niego stosować. Wyznaczamy też konkretne i precyzyjne cele, które chcemy osiągnąć. Jedno jest pewne, bez regularnej pracy nie będzie rezultatów i nie osiągniemy zadowalającego stanu zdrowia.