Pielęgnacja jamy ustnej jest istotną częścią zdrowia kobiet ze względu na wyjątkowe zmiany ciała, które mogą mieć wpływ tylko na kobiety. Niektóre problemy wynikają ze zmian hormonalnych w organizmie kobiety, które mogą wystąpić na takich etapach, jak ciąża. W niektórych przypadkach zmiany hormonalne mogą wpływać na ukrwienie tkanki dziąseł. Może to zmienić sposób, w jaki organizm radzi sobie z płytką nazębną i toksynami w jamie ustnej. Dlatego możesz być bardziej narażony na rozwój problemów, takich jak choroba dziąseł.

Twoje ogólne samopoczucie jest ważne, a Twój organizm może różnie reagować na różnych etapach Twojego życia. W tych czasach szczególnie ważne jest zachowanie dobrego zdrowia jamy ustnej. W tym artykule podajemy kluczowe etapy Twojego życia, które mogą wymagać od Ciebie większej dbałości o zdrowie jamy ustnej. Ponadto przedstawiliśmy wskazówki, jak dbać o higienę jamy ustnej i nakreśliliśmy niektóre złe nawyki, których należy unikać.

Typowe problemy ze zdrowiem jamy ustnej wśród kobiet

Cykl menstruacyjny, ciąża, klimakterium. W tych wyjątkowych okresach życia dziąsła mogą różnie reagować na płytkę nazębną, dlatego ważne jest, aby regularnie dbać o zdrowie jamy ustnej. Może to być również spowodowane wahaniami poziomu hormonów, które znosisz w tych okresach. Dlatego ważne jest, aby na tym etapie życia zachować dobry stan zdrowia jamy ustnej, aby wyeliminować możliwość wystąpienia problemów z jamą ustną. Nieleczone dolegliwości jamy ustnej zwykle wpływają na inne części ciała, co może powodować stany, takie jak: cukrzyca, osteoporoza, choroba Alzheimera, choroba serca.

Jakie są oznaki złego stanu zdrowia jamy ustnej?

Istnieje wiele oznak złego stanu zdrowia jamy ustnej, które na początku mogą nie być zauważalne. Oceniając stan swojej jamy ustnej, ważne jest, aby zrozumieć stan swojej jamy ustnej i zidentyfikować wszelkie zmiany, które mogą pojawić się w czasie. Jeśli zauważysz jakieś nagłe zmiany, skonsultuj się ze swoim dentystą. Niektóre objawy, na które należy zwrócić uwagę, obejmują: ból szczęki lub dziąseł, krwawiące dziąsła, zły oddech.

Złe nawyki wpływające na zdrowie jamy ustnej

Od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na pewne przekąski lub podświadomie podejmować złe nawyki. Przedstawiliśmy kilka nawyków, które warto przemyśleć, aby uniknąć wywoływania problemów jamy ustnej.

Palenie

Palenie może zwiększyć ryzyko raka i chorób jamy ustnej, takich jak utrata zębów i przebarwienie zębów. Może to być coś, czego chcesz uniknąć, zwłaszcza w czasie ciąży, ponieważ nie powinnaś palić w ciąży.

Napoje bezalkoholowe

Napoje bezalkoholowe mogą być dobre z umiarem. Jednak zbyt dużo tych słodkich napojów może prowadzić do ubytków i tworzenia się płytki nazębnej w zębach.

Obgryzanie paznokcie

Czy wiesz, co jest pod Twoimi paznokciami? Czasami podświadomie obgryzamy paznokcie podczas intensywnego filmu lub wydarzenia. W zależności od tego, jakie czynności wykonujesz w ciągu dnia, pod spodem mogą znajdować się bakterie lub cząsteczki brudu. Jeśli obgryzasz paznokcie, regularnie myj ręce. Z biegiem czasu obgryzanie paznokci wpływa również na ścieranie zębów, co może prowadzić do ich wyszczerbień lub pęknięć.

Dbaj o zdrowie jamy ustnej

Chociaż od czasu do czasu może być trudno zrezygnować ze słodkich przekąsek, dobrze jest czasami wybrać alternatywną, zdrowszą opcję. Twoje pragnienie przekąski może wzrosnąć na takich etapach jak ciąża. Dlatego ważne jest, aby nadal przestrzegać dobrych praktyk higieny jamy ustnej.

Aby zachować zdrowie jamy ustnej, zaleca się mycie zębów dwa razy dziennie i nitkowanie zębów raz dziennie. Te dobre metody higieny mogą pomóc w prawidłowym oczyszczeniu jamy ustnej i usunięciu płytki nazębnej lub resztek jedzenia z ust.

Najlepsze suplementy poprawiające zdrowie zębów.

Ponadto zalecamy odwiedzanie dentysty raz na 6 miesięcy, aby dentysta mógł monitorować stan zdrowia jamy ustnej. W ten sposób mogą zidentyfikować wszelkie problemy, które mogą wystąpić, i zapewnić rozwiązania lub sposoby leczenia, aby rozwiązać lub powstrzymać stan.