Słodycze są uwielbiane przez dzieci, ale również dorosłych. Niestety poza smakiem, nie mają dużo do zaoferowania. Nadmierne spożywanie słodyczy może doprowadzić do otyłości, cukrzycy, próchnicy a nawet chorób serca. Sięgamy po nie, gdy jesteśmy senni lub zmęczeni.

Słodycze – wpływ na zdrowie organizmu

Taka dawka kalorii szybko pobudza oraz często zaspokaja głód. Co więcej zajadamy się słodyczami, gdy jesteśmy przybici lub mamy chandrę. Taki zastrzyk węglowodanów powoduje wytwarzanie serotoniny, która to jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie. Niestety niektórzy ludzie uzależniają się od tego działania, co powoduje nadwagę i otyłość.

Duży przyrost masy znowu negatywnie wpływa na stawy, kręgosłup oraz serce. Spożywanie dużej ilości słodyczy może spowodować wahania gospodarki hormonalnej, a stąd jest bliska droga do cukrzycy. Nie jest też tajemnicą, że przyjmowanie dużej ilości tłuszczów, które znajdziemy w chipsach czy ciastkach może doprowadzić do ponoszenia się cholesterolu. Warto też zauważyć, ze dużo rodziców nagradza swoje dzieci słodyczami. To może spowodować kojarzenie cukru z czymś dobrym i pozytywnym.

Słodycze – tego mogłeś nie wiedzieć

Wielu rodziców bagatelizuje wpływ słodyczy na organizmy ich dzieci. Poza próchnicą możemy u pociech zaobserwować spadek apetytu oraz niechęć do poznawania nowych smaków. Niedobór ważnych substancji może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju oraz braku witamin i minerałów. Oczywiście nie wszystkie słodycze są złe. Przykładem może być czekolada, która jest bogata w magnes, wapń czy potas. Jeżeli nie potrafimy zrezygnować ze słodyczy to możemy spróbować zmienić ich formę.

Polecany wpis w tematyce słodkości i zdrowia: Słodycze, czyli postrach wszystkich osób będących na diecie.

Dobrą łakociom będą batoniki musli, które nie zawierają dużo cukru oraz są zdecydowanie zdrowsze. Można jest samodzielnie wykonać w domu, ograniczając w dużym stopniu ich kaloryczność.