Dane te potwierdzają, że jedna na trzy osoby cierpi na zgagę. Do tej pory nie jest do końca jasne, jakie są możliwe przyczyny zgagi. Niektórzy uważają, że jest to spowodowane wysokim poziomem stresu, nerwami w żołądku lub wysoką aktywnością bakterii. Nie ulega wątpliwości, że ważne jest poznanie przyczyny zgagi, a następnie leczenie tego dokuczliwego problemu.

Objawy zgagi

Najwyraźniejszym i najczęstszym objawem zgagi jest silne pieczenie w okolicy żołądka, które jest dość nieprzyjemne. Ponadto istnieje szereg innych objawów, które często wywołuje zgaga.

  1. Jama ustna staje się nadmiernie sucha, a chory może cierpieć z powodu nieświeżego oddechu.
  2. Następuje utrata apetytu i mogą wystąpić mdłości.
  3. Dziąsła łatwo ulegają podrażnieniu i bardzo łatwo krwawią.

Możliwe przyczyny zgagi

Żołądek wytwarza więcej kwasu niż normalnie, aby rozłożyć spożyty pokarm. Kwas ten jest niezbędny, aby nie dopuścić do powstania dodatkowych bakterii. Jednak nadmiar tego kwasu prowadzi do nieprzyjemnego pieczenia w żołądku.

Zgaga może być również spowodowana odwrotną sytuacją, tj. wytwarzaniem przez żołądek mniejszej ilości kwasu niż potrzeba. Prowadzi to do zwiększonego namnażania się bakterii, a w konsekwencji do zakwaszenia żołądka.

Kolejną z najczęstszych przyczyn zgagi jest czynnik genetyczny. To w połączeniu ze złymi nawykami danej osoby, może powodować dolegliwości żołądkowe.

Związek między zgagą a lękiem

Obecnie wielu znawców tematu dostrzega bezpośredni związek między zgagą a występowaniem różnych zaburzeń związanych z jedzeniem i lękiem. Z naukowego punktu widzenia udowodniono, że osoba, która w życiu codziennym odczuwa niepokój i stres, wytwarza większą ilość kwasu w żołądku. Powoduje to ciągłe epizody zgagi i powstawanie wrzodów. W takiej sytuacji eksperci doradzają i zalecają jak najszybszą zmianę nawyków, co pozwoli znacznie obniżyć poziom stresu i niepokoju. Przyjmowanie niektórych produktów w celu złagodzenia objawów zgagi jest wskazane tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne i właściwe.

Rozmaite zagadnienia z diety, zdrowia, witamin i ekologii możesz też zdobyć, odwiedzając Face Palm.

Podsumowanie

U podłoża problemu, jakim jest zgaga, leży wiele przyczyn. W ostatnich latach powszechnie uważa się, że za zgagę mogą odpowiadać lęk i stres. Pamiętaj, że w takiej sytuacji najlepiej jest zmienić swoje nawyki i w ten sposób szybko obniżyć poziom lęku i stresu. Faktem jest, że coraz więcej osób cierpi z powodu tego dokuczliwego problemu żołądkowego. Stres jest na porządku dziennym i generuje liczne problemy zdrowotne, takie jak zgaga.