Teleradiologia jest specjalistyczną metodą pracy, która opiera się na przekazie obrazów z badań radiologicznych. Celem jest opisanie tych badań lub odbycie konsultacji w innym miejscu niż to, w którym było wykonywane badanie. Dzieje się to przy użyciu systemów informatycznych i technologii cyfrowych. Kiedy najlepiej skorzystać z teleradiologii? Na czym się skupić wybierając placówkę?

Teleradiologia – na czym polega?

W przypadku teleradiologii konieczne jest istnienie dwóch jednostek. Miejsca, w którym radiolog może stworzyć opis badań oraz placówka, w której to badanie zostanie wykonane. Współpraca pomiędzy tymi dwoma jednostkami musi być stała. Ważne jest zachowanie prawidłowego obiegu informacji jak np. wiedza, na kiedy potrzebne jest wykonanie badania oraz na kiedy musi być wykonany opis. Jedną z firm, które oferują usługi teleradiologii jest Eurodiagnostic Polska. Dokładne informacje o firmie można przeczytać na stronie https://eurodiagnostic-polska.pl/ Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii firma zapewnia stały dostęp do lekarzy specjalistów, a także sprzętu koniecznego do wykonania badań.

Jakie są zalety teleradiologii?

Teleradiologia jest ceniona przez klientów z kilku powodów. Dzięki niej można skrócić czas oczekiwania na badanie, a także jego wynik. Zapewnia także wysokiej jakości opisy wykonane przez doświadczonych specjalistów. Opiera się na nowoczesnym systemie informatycznym. Teleradiologia zapewnia również bezpieczeństwo w przesyłaniu danych oraz indywidualny wygląd dokumentu, na którym znajduje się logo szpitala lub przychodni. Przez całą dobę można liczyć również na wsparcie serwisowe, a kontakt z lekarzem radiologiem jest stały. Dzięki teleradiologii można skontaktować ze sobą lekarzy radiologów i placówki medyczne z całego kraju, co pozwala na znaczne skrócenie czekania na opis badania.

Czy warto korzystać z teleradiologii?

Wykonując większość badań konieczna jest obecność lekarza specjalizującego się w danym temacie, ale w diagnostyce obrazowej nie ma takiej potrzeby. Lekarze opisują badania zazwyczaj bez obecności pacjenta. Zatrudnianie dobrego specjalisty wymaga czasu i jest kosztowne. Tu właśnie z pomocą przychodzi teleradiologia, dzięki której pacjenci, szczególnie ci, którzy muszą mieć badania wykonane na już nie muszą czekać w długich kolejkach albo szukać lekarza na własną rękę. Dzięki usłudze teleradiologii pacjenci mają badania wykonane od ręki, a placówki mogą obniżyć koszty przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości usług.