Dla dobrego zdrowia ważne jest, aby wybrać odpowiedni harmonogram odżywiania. To, co jesz, jest równie ważne jak to, kiedy jesz. W tym celu należy zapewnić sobie wystarczającą ilość kalorii oraz odpowiednią ilość składników odżywczych, aby zachować dobry stan zdrowia. 

Niedobory składników odżywczych wynikające z niedostatecznego odżywiania się lub spożywania tylko określonych pokarmów mogą prowadzić do zmęczenia, duszności, zawrotów głowy, bladości skóry, nieregularnego bicia serca, osłabienia mięśni i wielu innych dolegliwości. Ponadto należy upewnić się, że nie spożywamy zbyt wielu kalorii, zwłaszcza pochodzących z niezdrowej żywności. Częścią skuteczności przerywanego postu może być nacisk na jedzenie zdrowej, pełnowartościowej żywności podczas posiłków.

Jeżeli stosujesz zdrową dietę, długość przerw między posiłkami może być raczej kwestią osobistych preferencji i decyzji podjętej na podstawie tego, jak się czujesz, gdy zbyt długo nie jesz. Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na pomijanie posiłków niż inni; dla tych osób najlepszym rozwiązaniem może być spożywanie regularnych posiłków, ewentualnie mniejszych i częstszych.

Więcej na temat ustalenia zbilansowanej diety sprawdzisz na https://www.eodchudzanie.pl/dieta-tak-ale-tylko-z-rozsadkiem/.

Gdy celem jest utrata wagi.

Jeśli Twoim celem jest schudnięcie, najlepsza jest dieta, która jest trwała w dłuższym okresie, tzn. będziesz musiał ją stosować przez długi czas. Chociaż przerywany post może być skuteczny przez jakiś czas, może być trudny do utrzymania, kiedy na przeszkodzie stoją wymagania pracy, rodziny i życia osobistego. Przerywany post jest podobny do wielu modnych diet, które bardzo ograniczają spożycie kalorii lub niektórych pokarmów, dlatego zaleca się trzymanie się od nich z daleka.

Jest jednak wielu zwolenników, którzy wierzą w przerywany post i to może być wystarczającym argumentem, by przekonać cię do jego stosowania, przynajmniej po to, by sprawdzić, czy jest dla ciebie. Nie ma powodu, dla którego nie należałoby spróbować, o ile pamięta się o kilku sprawach.

Jeśli masz problemy zdrowotne, musisz upewnić się, że lekarz wyraził zgodę na taki plan żywieniowy. Niektóre osoby powinny zachować ostrożność podczas rozważania przerywanego postu, w tym kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami odżywiania w wywiadzie, kobiety bez zaburzeń cyklu miesiączkowego lub regulacji hormonalnej, osoby z ryzykiem hipoglikemii oraz osoby bardzo aktywne zawodowo lub fizycznie. Zacznij powoli, być może ograniczając spożycie kalorii w rozsądnych godzinach od 19:00 do 7:00 rano. Jeśli nie stanowi to dla Ciebie problemu, możesz stopniowo wydłużać okres bez jedzenia.

Skup się na zdrowej żywności, takiej jak chude mięso i ryby, pełne ziarna, owoce i warzywa, umiarkowane ilości nabiału, zdrowe oleje, orzechy i nasiona. Starannie planuj posiłki, aby mieć pewność, że otrzymujesz odpowiednie makroskładniki: białko, węglowodany i tłuszcze. Planowanie z wyprzedzeniem daje też pewność, że nie wypadniesz z obiegu i nie sięgniesz po przetworzone, pozbawione składników odżywczych przekąski, które sprawią, że po zjedzeniu będziesz głodny lub znowu głodny.

Regularny harmonogram.

Jeżeli nie chcesz stosować postu przerywanego i wolisz regularny rozkład codziennych posiłków, żeby mieć energię przez cały czas, musisz przemyśleć swój plan jedzenia.

W tym sensie należy spożywać pięć posiłków, rozkładając kalorie na cały dzień. Na przykład śniadanie może być największym posiłkiem, w połowie poranka można zjeść przekąskę, np. owoc, a w porze obiadu można zjeść kalorie potrzebne do utrzymania odpowiedniego poziomu energii. W środku popołudnia można zjeść przekąskę, np. kawałek owocu, a wieczorem najlepiej jest zjeść białko, aby utrzymać pracę żołądka i energię organizmu.