Zgrzytanie zębów u niemowląt i dzieci do lat trzech to bardzo częsty problem. Jest on ściśle związany z faktem, iż dziecku co chwila przybywa jakiś nowy ząb, więc żuchwa i szczęka malucha muszą się do tego przyzwyczaić. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy dziecku wyrastają już zęby stałe, a proces zgrzytania w ogóle nie ustaje.

Co powoduje zgrzytanie zębami?

Dlaczego niemowlę zgrzyta zębami? Przyczyn tej popularnej przypadłości wśród najmłodszych może być bardzo wiele. Najczęstsza to taka, że maluch ma wadę zgryzu, którą należy odpowiednio skorygować. Najlepiej zrobić to przy pomocy aparatu ortodontycznego, oczywiście gdy dziecko trochę podrośnie. Drugą przyczynę zgrzytania zębami u małych dzieci stanowi niedojrzałość układu nerwowego i mięśniowego malucha. Nie jest to nic, czym należałoby się przesadnie martwić. Gdy niemowlę nabierze nieco siły i trochę okrzepnie, zgrzytanie zębami samo ustanie.

Za zgrzytanie zębami u niemowląt oraz starszych dzieciaków odpowiedzialne są owsiki. Pasożyty te atakują układ pokarmowy dziecka, a jedyną metodą na to, żeby się ich pozbyć- jest zastosowanie dobranej przez lekarza pediatrę antybiotykoterapii. Ona nie tylko przywróci dziecku smak i ochotę do eksperymentów kulinarnych, lecz sprawi także, że zgrzytanie zębami w porze nocnej ustanie. Dlaczego niemowlę zgrzyta zębami? A no dlatego, że czuje się zestresowane i niepewne. Niekiedy za ten stres odpowiadają nieodpowiedzialni rodzice, innym razem to wynik szykan i złego traktowania ze strony starszego rodzeństwa.

Czy można zapobiec zgrzytaniu zębami?

Tak da się temu zapobiec, niemniej najpierw trzeba ustalić, dlaczego niemowlę zgrzyta zębami. To kluczowa sprawa i jeśli nie pozna się źródła zgrzytania zębami- nie można pójść ani o krok naprzód. Zgrzytaniu zębami da się zaradzić, jeżeli jest spowodowana infekcją gardła. Wystarczy ją pokonać lekami, by wszystko wróciło do normy. Natomiast gdy zgrzytanie zębami jest spowodowane nie tyle czynnikami medycznymi, a bardziej psychologicznymi, wtedy należy sięgnąć po bardziej zdecydowane środki.

O ile w przypadku niemowląt nie bardzo da się zapobiec zgrzytaniu zębami, o tyle u starszych dzieci da się zastosować pewne mało inwazyjne metody. Zabezpieczyć zęby dziecka przed zgrzytaniem mogą przecież częste kontrole u stomatologa. Dzięki nim wady zgryzu szybciej się ujawnią, przez co korekta zębów będzie łatwiejsza, a dziecko niezostanie wystawione na długotrwały stres.

Jak poradzić sobie ze zgrzytaniem zębów?

Gdy już uda się konkretnie ustalić, dlaczego niemowlę zgrzyta zębami, wtedy proces leczenia nie będzie robiony po omacku. Jeżeli dziecko zgrzyta zębami, bo przechodzi akurat okres wymiany uzębienia jedyne, w czym można mu ulżyć to posmarowanie dziąseł żelem przeciwbólowym. W sytuacji, gdy stres to główny winowajca zgrzytania zębami, zaleca się specjalną szynę relaksacyjną.

Ona uchroni zęby przed nadmiernym ścieraniem lub uszkodzeniami szkliwa, a przy okazji pozwoli dziecku się nieco rozluźnić i zrelaksować. Zapobiec nocnemu bruksizmowi mogą też specjalistyczne ćwiczenia żuchwy zalecone przez pediatrę.

Więcej proad dotyczących macierzyństwa znajdziesz w serwisie https://www.szkrab.pl/.