Jeśli miesiączce towarzyszy drażliwość, ból pleców i skurcze, które sprawiają, że trudno wstać z łóżka, nie spodziewaj się, że ustąpią one po kilku dniach. Podobne objawy mogą zgłaszać zaburzenia w pracy organizmu.

Obfite wydzieliny

Ilość wydzieliny menstruacyjnej różni się w zależności od osoby — u niektórych dziewcząt jest ona naturalnie obfita. Obfite upławy podczas pierwszej miesiączki, tuż po ciąży lub w okresie menopauzy są również normalne. Jeśli jednak Twoja miesiączka trwa regularnie dłużej niż siedem dni i towarzyszy jej krwawienie tak obfite, że musisz zmieniać podpaski, tampony lub kubeczki menstruacyjne co dwie godziny lub częściej, czas skonsultować się ze specjalistą od zdrowia kobiet. Po przeprowadzeniu badania będzie mógł znaleźć odpowiednie rozwiązanie problemu. Na przykład, złożone doustne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć ilość wydzieliny.

Ważne jest, aby umówić się na spotkanie szczególnie w dwóch przypadkach:

Jeśli szybko się męczysz lub pojawi się duszność. Jeśli tracisz dużo krwi, możesz stać się anemikiem, co jest złe dla Twojego serca i całego organizmu.
Ilość wyładowań wzrasta nagle. Te zmiany w miesiączkowaniu mogą wskazywać na różne problemy, od zaburzeń hormonalnych lub reakcji na niektóre leki po raka macicy.

Bolesne skurcze

Dysmenorrhoea, czyli dyskomfort w podbrzuszu lub miednicy podczas miesiączki, może rozpocząć się kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki. Jego szczyt przypada na pierwszy dzień miesiączki, a następnie stopniowo ustępuje. Zawroty głowy, nudności i ból pleców towarzyszą czasem dysmenorrhoea.

Zazwyczaj skurcze, zwłaszcza jeśli są mało odczuwalne, nie wskazują na problem zdrowotny. Dyskomfort spowodowany jest wzmożoną kurczliwością macicy, która próbuje przyspieszyć proces odrywania się starego endometrium — błony śluzowej trzonu macicy. Jednak zdarzają się wyjątki. Silne skurcze mogą być objawem endometriozy, mięśniaka macicy lub chorób zapalnych miednicy.

Warto więc skonsultować się ze specjalistą od zdrowia kobiet, jeśli masz bolesne miesiączki. Ważne jest również zwracanie uwagi na znaki ostrzegawcze — jeśli je masz, musisz jak najszybciej zarezerwować wizytę:

Skurcze nie ustają na czas trwania miesiączki, a nawet z czasem się nasilają.
Bolesne miesiączki pojawiają się po raz pierwszy po 25 roku życia.
Ból jest tak silny, że dosłownie powoduje wypadnięcie ze zwykłego życia na czas menstruacji.

Nieregularny cykl

Twój cykl miesiączkowy trwa zazwyczaj 28 dni — normalny zakres wynosi od 21 do 35 dni. Jednorazowe przerwy w miesiączce mogą być czasem wynikiem stresu, nagłego spadku wagi lub przesadzania na siłowni. Jeśli jednak sytuacja ta powtarza się często, przyczynami zmian w cyklu mogą być:

  • policystyczne jajniki;
  • zaburzenie równowagi hormonalnej;
  • infekcje narządów płciowych;
  • mięśniaki, polipy, endometrioza;
  • rak endometrium;

Zarówno w przypadku nieprawidłowo krótkich, jak i nieprawidłowo długich cykli warto udać się do specjalisty. Pierwszy stan nazywany jest polimenorrhoea, drugi — oligomenorrhoea. Bez współpracy ze specjalistą oligomenorrhoea może przerodzić się w amenorrhoea, czyli całkowite ustanie miesiączki.

Drażliwość i zwiększony apetyt

Takie zmiany mogą być objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jego występowanie związane jest ze zmianą tła hormonalnego w trakcie cyklu.

Oprócz ochoty na słodycze czy krzyczenia na koleżankę za zbyt głośne stukanie w klawiaturę, PMS może również prowadzić do:

  • zwiększonego zmęczenia;
  • kłopot ze snem;
  • bólów głowy;
  • wahania nastroju;
  • zmian w libido.

PMS jest zjawiskiem powszechnym, doświadczanym w różnym stopniu przez ponad 90% kobiet. Dla niektórych jego przejawy są tak intensywne, że przeszkadzają w normalnej pracy, odpoczynku i relaksie. Są sposoby na radzenie sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, których nie musisz znosić. Wśród nich na przykład stosowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, które mogą unormować tło hormonalne: mogą pomóc kontrolować emocje, zmniejszyć drażliwość i zredukować zachcianki na słodycze. Nie należy jednak zaczynać ich przyjmować samodzielnie — tylko specjalista od zdrowia kobiet powinien przepisać odpowiednie.

Ból stawów i bezsenność

Gdy do tych objawów dołączy utrata koncentracji i zainteresowania znanymi czynnościami, prawdopodobnie mamy do czynienia z przedmiesiączkowym zaburzeniem dysforycznym (PMDD). Jest rzadki, występuje u około 5% kobiet w wieku rozrodczym, zaczyna się tydzień lub dwa przed miesiączką i kończy się razem z miesiączką.

PMDD to intensywna wersja PMS — objawy są podobne, ale bardziej intensywne. Na przykład, małe rzeczy mogą spowodować, że staniesz się zły i gwałtowny, a nie tylko zirytowany. W czasie PMDD możesz również doświadczyć ataków paniki, uczucia utraty kontroli, a nawet myśli samobójczych. Można jednak uniknąć wpływu tej dolegliwości na codzienne życie: bezpieczne i skuteczne opcje radzenia sobie z nią warto omówić ze specjalistą od zdrowia kobiet.

Więcej porad dotyczących zdrowia psychicznego i fizycznego, znajdziesz w serwisie https://www.interesujace.pl/.